Preskocit navigáciu


VYHLADÁVANIE

Kalendár udalostí

Predchádzajúci mesiac Nasledujúci mesiac
Február 2018
Po Ut St Št Pi So Ne
   1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728    

Kontrolné cvičenie Blue Sunbeam 2012


Kontrolné cvičenie Blue Sunbeam 2012

Vyvrcholením trojtýždennej intenzívnej prípravy budúcich modrých baretov bolo kontrolné cvičenie vykonané v termíne 4. – 5. júla 2012 v priestoroch posádkového cvičiska Kolíňanský vrch.

Pripravovaná jednotka, skupina rozohry a imitačná skupina siahali často až na dno svojich síl. Jedny preto, aby čo najreálnejšie preverili schopnosti cvičiacich, druhí aby dokázali, že majú právo stať sa nositeľmi modrého baretu a súčasťou operácie pod vedením Spojených národov – UNFICYP.

Preverovaná jednotka simulovala činnosť a plnenie úloh počas nasadenia v mierovej operácií UNFICYP kopírujúcej reálny denný harmonogram jednotky. Skupina rozohry pod vedením mjr. Mišovica zložená z príslušníkov vzdušných síl disponujúcimi najčerstvejšími informáciami a reálnymi skúsenosťami z pôsobenia v tejto operácii, im hádzala pod nohy „polená“ s ktorými sa reálne potýkali počas ich pôsobenia na Cypre.

Po prvý krát bol k zreálneniu nácviku pred nasadením do operácie UNFICYP v oblasti MEDEVAC a hliadkovacích monitorovacích letov využitý aj vrtuľník Mi-17 SAR z prešovskej leteckej základne. Cvičiaci si mohli reálne využiť prípravu zraneného pred prevozom vrtuľníkom, a „MOLÁCI“ – Military Observer Liason Officers mali za úlohu monitorovať, zdokumentovať priestor nasadenia, zistiť možné porušenia „Status quo“ v Buffer Zone (BZ, nárazníková zóna oddeľujúca opozičné strany).

V súlade s mandátom mierovej operácie UNFICYP boli preverované spôsobilosti ako: crowd control (potláčanie davu), voice procedures (rádiokomunikácia v anglickom jazyku na rôznom stupni velenia), reporting system (systém hlásení), patroling (mobilné hliadkovanie spojené s pozorovaním v BZ), engineering and contruction tasks (schopnosť plniť ženijné a stavebné úlohy) a neodmysliteľnou súčasťou je schopnosť spolupráce a plnenia úloh v medzinárodnom prostredí.

Dôležitosť tohto kontrolného cvičenia „podčiarkuje“ prítomnosť Náčelníka generálneho štábu generálporučíka Ing. Petra Vojteka, ktorý si so záujmom prezrel priestory a priebeh kontrolného cvičenia. Pred odchodom pozitívne hodnotil priebeh plnia úloh kontrolného cvičenia.

Využívaním reálnych skúseností získaných počas pôsobenia v zahraničných operáciách, zapojením čo možno najväčšieho množstva príslušníkov rôznych útvarov a odborností vzdušných síl sa dáva pevný základ pre maximálnu efektivitu a profesionálnosť budúcich modrých baretov.


111122233334444555566667777888899

Autor: kpt. Tomáš Čiampor , Foto: rtn. Roman Chovanec - Dátum: 06.07.2012
Čítanosť: 6978
Verzia pre tlač

Skočiť na menu
Share