Preskocit navigáciu


VYHLADÁVANIE

Kalendár udalostí

Predchádzajúci mesiac Nasledujúci mesiac
Február 2018
Po Ut St Št Pi So Ne
   1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728    

Spolupráca riadiacich letovej prevádzky vzdušných síl OS SR s českými kolegami


Spolupráca riadiacich letovej prevádzky vzdušných síl OS SR s českými kolegami

Prvá spoločná činnosť príslušníkov riadenia letovej prevádzky Vzdušných síl OS SR a Vzdušných síl Armády Českej republiky pri precvičovaní procedúr pri doplňovaní paliva za letu sa uskutočnila 10. septembra pod pracovným názvom „THIRST QUENCHER“. 

Činnosť sa konala v súlade s platnou medzinárodnou dohodou, ktorej zrod siaha do roku 2006. Do nášho vzdušného priestoru, ktorý pre potreby cvičenia nazvali „TATRA“, priletel český JAS-39 Gripen, ktorý v spolupráci s lietadlom KC-135 prelietavajúcim týmto priestorom precvičoval procedúry doplňovania paliva za letu. Na zemi celú činnosť riadili vojenskí riadiaci letovej prevádzky – radaroví riadiaci bojového použitia pod dohľadom kvalifikovaného inštruktora, príslušníka Armády ČR zo Strediska riadenia a uvedomovania (CRC) Hlavenec.

Po ukončení tejto úlohy obe lietadlá zostali vo vzdušnom priestore, aby poslúžili ako cvičný príležitostný cieľ pre naše pohotovostné lietadlá MiG-29. Naše stíhačky si týmto spôsobom precvičili štandardné procedúry Systému integrovanej protivzdušnej a protiraketovej obrany NATO (NATINAMDS), ako rozpoznanie cieľa, preverenie jeho činnosti, odvedenie do stanoveného smeru a jeho doprovod. Po ukončení úloh lietadlá JAS-39 a KC-135 odleteli bez medzipristátia na našom území späť do českého vzdušného priestoru.

V úzkej súčinnosti s ostatnými súčasťami CRC Zvolen, stanovišťami riadenia letovej prevádzky letiska Sliač, stanovišťom riadenia špeciálnej letovej prevádzky (OAT) a civilným oblastným stanovišťom riadenia letovej prevádzky (ACC) Bratislava sa podarilo získať nové spôsobilosti a precvičiť si štandardné a požadované procedúry v NATO, ktoré nie je možné precvičovať s prostriedkami, ktoré sú aktuálne vo výzbroji OS SR.Autor: mjr. Dušan Klabník , Foto: ilustračné - Dátum: 13.09.2013
Čítanosť: 6036
Verzia pre tlač

Skočiť na menu
Share