Preskocit navigáciu

Kontrolné cvičenie Blue Sunbeam 2012


Kontrolné cvičenie Blue Sunbeam 2012

Vyvrcholením trojtýždennej intenzívnej prípravy budúcich modrých baretov bolo kontrolné cvičenie vykonané v termíne 4. – 5. júla 2012 v priestoroch posádkového cvičiska Kolíňanský vrch.

Pripravovaná jednotka, skupina rozohry a imitačná skupina siahali často až na dno svojich síl. Jedny preto, aby čo najreálnejšie preverili schopnosti cvičiacich, druhí aby dokázali, že majú právo stať sa nositeľmi modrého baretu a súčasťou operácie pod vedením Spojených národov – UNFICYP.

Preverovaná jednotka simulovala činnosť a plnenie úloh počas nasadenia v mierovej operácií UNFICYP kopírujúcej reálny denný harmonogram jednotky. Skupina rozohry pod vedením mjr. Mišovica zložená z príslušníkov vzdušných síl disponujúcimi najčerstvejšími informáciami a reálnymi skúsenosťami z pôsobenia v tejto operácii, im hádzala pod nohy „polená“, s ktorými sa reálne potýkali počas ich pôsobenia na Cypre.

Po prvý krát bol k zreálneniu nácviku pred nasadením do operácie UNFICYP v oblasti MEDEVAC a hliadkovacích monitorovacích letov využitý aj vrtuľník Mi-17 SAR z prešovskej leteckej základne. Cvičiaci si mohli reálne vyskúšať prípravu zraneného pred prevozom vrtuľníkom, a „MOLÁCI“ – Military Observer Liason Officers mali za úlohu monitorovať a zdokumentovať priestor nasadenia a tiež zistiť možné porušenia „Status quo“ v Buffer Zone (BZ, nárazníková zóna oddeľujúca opozičné strany).

V súlade s mandátom mierovej operácie UNFICYP boli preverované spôsobilosti ako je crowd control (potláčanie davu), voice procedures (rádiokomunikácia v anglickom jazyku na rôznom stupni velenia), reporting system (systém hlásení), patroling (mobilné hliadkovanie spojené s pozorovaním v BZ), engineering and construction tasks (schopnosť plniť ženijné a stavebné úlohy), ktoré sú neodmysliteľnou súčasťou spolupráce a plnenia úloh v medzinárodnom prostredí.

Dôležitosť tohto kontrolného cvičenia „podčiarkla“ aj prítomnosť Náčelníka generálneho štábu generálporučíka Petra Vojteka, ktorý si so záujmom prezrel priestory a priebeh kontrolného cvičenia, ktoré na záver svojej návštevy pozitívne vyhodnotil.

Využívaním reálnych skúseností získaných počas pôsobenia v zahraničných operáciách, zapojením čo najväčšieho množstva príslušníkov rôznych útvarov a odborností vzdušných síl sa dáva pevný základ pre maximálnu efektivitu a profesionálnosť budúcich modrých baretov.


111122233334444555566667777888899

Autor: vvzs , Foto: rtn. Roman Chovanec - Dátum: 06.07.2012
Čítanosť: 8259
Verzia pre tlač

Skočiť na menu
Share