Preskocit navigáciu

Návrat lietadla MiG-29 z RIAT-u (Royal International Air Tattoo)


Návrat lietadla MiG-29 z RIAT-u (Royal International Air Tattoo)

Po trojhodinovom prelete s jedným medzipristátím na doplnenie paliva v nemeckom Spangdhaleme sa dňa 9. júla 2012 v podvečerných hodinách skončila pristátím lietadla MiG-29 UBS na domovskej leteckej základni Sliač účasť príslušníkov zmiešaného krídla Sliač na najväčšom vojenskom leteckom dni konanom v anglickom Fairforde.

Statická prezentácia lietadla bola vysoko cenená, keďže bojové lietadlo Vzdušných síl OS SR sa na RIAT-e naposledy objavilo pred trinástimi rokmi. Aj preto piloti a technický personál počas oboch dní odpovedali na nespočetné množstvo otázok návštevníkov RIAT-u. Šírili tak dobré meno nielen vzdušných síl, ale hlavne Slovenskej republiky a vhodne dopĺňali letové ukážky poľských migov a ďalších zúčastnených lietadiel.

Piloti podplukovník Martin Hronec a nadporučík Ján Kurtík počas preletov dokázali vysokú úroveň vycvičenosti, nakoľko všetky lety boli vykonané podľa postupov civilného letectva ICAO v podmienkach hustej letovej prevádzky nad Európou. Technický personál krídla bol na Slovensko prepravený podporným lietadlom L-410. Nadobudnuté skúsenosti z preletov aj zo zabezpečenia statickej prezentácie budú využité v ďalšom období pri účasti na podobných aktivitách.


Návrat lietadla MiG-29UBS z RIAT (Royal International Air Tattoo)Návrat lietadla MiG-29UBS z RIAT (Royal International Air Tattoo)Návrat lietadla MiG-29UBS z RIAT (Royal International Air Tattoo)Návrat lietadla MiG-29UBS z RIAT (Royal International Air Tattoo)Návrat lietadla MiG-29UBS z RIAT (Royal International Air Tattoo)Návrat lietadla MiG-29UBS z RIAT (Royal International Air Tattoo)

Autor: pplk. Marián Bukovský , Foto: npor. Jana Daňová - Dátum: 10.07.2012
Čítanosť: 13785
Verzia pre tlač

Skočiť na menu
Share