Deň odvahy pri bunkri BS 8


Deň odvahy pri bunkri BS 8

     O organizovanie branno-športových dní pre žiakov základných a stredných škôl v areáli vojenského múzea v bunkri BS-8 na Kopčianskej ulici v Petržalke tento rok prejavilo záujem viacej škôl ako v prechádzajúcom roku. Pre zaujímavosť prihlásili sa školy aj zo širokého okolia Bratislavy, ale i z iných krajov a miest napríklad z Myjavy, Holíča, Senice, Malaciek, Trnavy, Suchej nad parnou a Piešťan. Ani nepriaznivé štvrtkové počasie neodradilo žiakov zo ZŠ z Holíča, ktorí prišli skoro ráno dňa 29. mája 2014 do bunkra, aby sa niečo viac dozvedeli o vojenskej histórii československej a slovenskej armády v priestoroch vojenského múzea. Okrem množstva zvedavých otázok žiakov o vojenských dejinách, neodolali a vyskúšali si vojenské uniformy, brigadírky, ale aj zbrane. Na záver návštevy odchádzali so slovami „V bunkri sa nám páčilo, iste prídeme aj s rodičmi“.

 

     Medzičasom pred bunkrom postavili profesionálni vojaci z regrutačnej skupiny Bratislava Personálneho úradu Ozbrojených síl SR zelený regrutačný stan. Areál obsadili i vojenskí policajti so špeciálne vycvičeným služobným psom na vyhľadávanie výbušnín. Elektrocentrála nestačila, ani vychladnúť, keď na pancierové dvere bunkra začali búchať študenti gymnázia z Hubeného 23, Bratislava. Študenti prišli na branno-športový deň pripravení v "plnej poľnej". Najskôr absolvovali po dvoch skupinách exkurziu v interiéri, kde ich sprevádzali dobrovoľník z Občianskeho združenia "Zachráňme petržalské bunkre" študent Michal Olšakovský a zástupca z vojenského historického ústavu Bratislava historik Mgr. Peter Chorvát, PhD. V bunkri by ste nepočuli, ani muchu tak zaujímavo a pútavo vysvetľovali vystavené exponáty.

 

     Veľký záujem študentov tretej skupiny bol o regrutačný stan, kde si vypočuli všetky podrobné informácie o vstupe do ozbrojených síl Slovenskej republiky a výcviku vojakov. Štvrtá skupina bola pri vojenských policajtoch, ktorí gymnazistom vysvetlili nielen činnosť svojej práce, ale predviedli i techniku zajatia páchateľa a ručné služobné zbrane. Piata skupina predviedla svoju šikovnosť a presnú mušku v streľbe zo vzduchovky zo vzdialenosti 10 metrov na terč. Nakoľko slniečko vyšlo až pred ukončením aktivity študenti i napriek upršanému počasiu absolvovali prehliadku okolia vojenského bunka: pechotnú priekopu, železnú oponu, vojenský cintorín, hraničný kameň.

 

     Na záver branno-športového dňa vojenskí policajti predviedli ukážku so služobným psom, ktorý vyhľadal skrytú vzorku výbušniny v automobile.

 

     Odmenou za najlepšie výsledky v streľbe a "vojenskú disciplínu" pre študentov boli vojenské ceny ako plynové masky, diplomy. Branno-športové dni pre stredoškolákov v rámci spolupráci organizuje Regrutačná skupina Bratislava Personálneho úradu Ozbrojených síl SR, Vojenská polícia Ministerstva obrany SR, Vojenský historický ústav Bratislava, občianske združenie "Zachráňme petržalské bunkre", Magistrát hl. m. SR Bratislavy, Miestny úrad Bratislava - Petržalka.


BunkerBunkerBunkerBunkerBunkerBunkerBunkerBunkerBunkerBunkerBunkerBunkerBunkerBunkerBunkerBunkerBunkerBunkerBunkerBunkerBunkerBunkerBunkerBunkerBunkerBunkerBunkerBunkerBunkerBunkerBunkerBunkerBunkerBunkerBunkerBunkerBunkerBunkerBunkerBunkerBunkerBunker

Autor: RSk BA , Foto: Miroslav KOŠÍRER - Dátum: 01.06.2014
Čítanosť: 18341
Verzia pre tlač

Skočiť na menu