Preskocit navigáciu

Vzdušné sily hodnotili plnenie úloh vo výcvikovom roku 2014


Vzdušné sily hodnotili plnenie úloh vo výcvikovom roku 2014
Dňa 10. marca 2015 sa v priestoroch veliteľstva vzdušných síl konalo za účasti hlavných funkcionárov veliteľstva vzdušných síl, podriadených zväzkov a pozvaných hostí veliteľské zhromaždenie veliteľa vzdušných síl, kde brigádny generál Miroslav Korba vyhodnotil plnenie úloh vzdušných síl vo výcvikovom roku 2014 .

Na veliteľskom zhromaždení sa ako hosť zúčastnil náčelník Generálneho štábu OS SR generálporučík Milan Maxim, riaditeľ Úradu vojenského letectva MO SR Ing. Jozef Dunaj, hlavný inšpektor bezpečnosti letov plukovník Ján Salaj a hlavný poddôstojník OS SR štábny nadrotmajster Vladimír Beluš.

Pred otvorením zhromaždenia veliteľ vzdušných síl odovzdal plaketu najlepší poddôstojník VzS za výcvikový rok 2014 rotnému Karolovi Adamčíkovi z vrtuľníkového krídla Prešov a odznak najlepší vojak mužstva VzS za výcvikový rok 2014 desiatnikovi Ivanovi Cmarkovi z protilietadlovej raketovej brigády Nitra.

Následne veliteľ vzdušných síl brigádny generál Miroslav Korba pristúpil k vyhodnoteniu plnenia úloh vzdušných síl vo výcvikovom roku 2014, kde okrem iného uviedol: „Vzdušné sily aj v hodnotenom roku 2014, v zmysle národnej legislatívy a medzinárodných záväzkov Slovenskej republiky, plnili úlohy zabezpečenia nepretržitej ochrany vzdušného priestoru Aliancie v rámci integrovaného systému protivzdušnej obrany NATINAMDS, rovnako ako aj úlohy spojené s leteckou pátracou a záchrannou službou.“

Vo svojom vystúpení tiež vyzdvihol nezastupiteľnú úlohu vzdušných síl v rámci domáceho krízového manažmentu pri pomoci obyvateľstvu, kde aj v roku 2014 najväčšia zodpovednosť ležala na pleciach vrtuľníkového krídla.

Vzdušné sily, ako hlavný garant vojenskej operácie medzinárodného krízového manažmentu UNFICYP, aj v roku 2014 pripravovali dve rotácie personálu. Príprava a výcvik jednotky do operácie bola organizačne, personálne a materiálne zabezpečená na vysokej úrovni a výcvik bol vykonávaný v podmienkach, ktoré sa v maximálnej miere približovali skutočným podmienkam v priestore nasadenia.

Na záver svojho vystúpenia vyslovil veliteľ vzdušných síl ďakovné slová: „Dovoľte mi poďakovať Vám, príslušníkom veliteľstva, veliteľom zväzkov a požiadať vás o tlmočenie môjho poďakovania všetkým príslušníkom vzdušných síl, profesionálnym vojakom i zamestnancom, za všetko vynaložené úsilie a dosiahnuté výsledky pri plnení úloh výcvikového roku 2014.“

Generálporučík Maxim vo svojom príhovore vyhodnotil rok 2014 ako zložitý - nielen pre vzdušné sily, ale aj celkovo pre ozbrojené sily. Vyzdvihol najmä činnosť príslušníkov vzdušných síl pri plnení úloh zabezpečenia nepretržitej ochrany vzdušného priestoru. Zároveň kladne vyhodnotil účasť vzdušných síl na medzinárodnom cvičení MACE XVI a vysoko tiež ocenil odbornú prípravu personálu do operácie UNFICYP aj samotnú prácu a prínos našich vojakov v priestore nasadenia. „Ďakujem za vašu prácu a plnenie vytýčených úloh s maximálnym úsilím“, povedal náčelník generálneho štábu na záver svojho príhovoru.

Po ukončení oficiálnej časti zhromaždenie pokračovalo prednáškami s vojensko-odbornou tematikou. 

Vyhodnotenie plnenia úloh vzdušných síl v minulom výcvikovom rokuVyhodnotenie plnenia úloh vzdušných síl v minulom výcvikovom rokuVyhodnotenie plnenia úloh vzdušných síl v minulom výcvikovom rokuVyhodnotenie plnenia úloh vzdušných síl v minulom výcvikovom rokuVyhodnotenie plnenia úloh vzdušných síl v minulom výcvikovom rokuVyhodnotenie plnenia úloh vzdušných síl v minulom výcvikovom roku

Autor: npor. Martina Paľuvová , Foto: slob. Michal Malček - Dátum: 11.03.2015
Čítanosť: 4437
Verzia pre tlač

Skočiť na menu
Share