Preskocit navigáciu

Ostrý vzlet leteckej pátracej a záchrannej služby


Ostrý vzlet leteckej pátracej a záchrannej služby

Dňa 5. júna 2015 došlo k ostrému zásahu leteckej pátracej a záchrannej služby (LPZS), ktorá je v pohotovostnom, 24 – hodinovom režime vo vrtuľníkovom krídle v Prešove.

V piatok podvečer, presne o 18:50, kedy sa uskutočnil ostrý vzlet, skúsená posádka vrtuľníka v zložení major Homola, kapitán Pačuta, podpráporčík Krolák, čatár Goga a rotný Baran, mala za úlohu vypátrať osobu v núdzi - paraglaidistu zaveseného po nevydarenom pristávacom manévri v korune stromu vo výške cca 30 metrov v priestore 1,5 km juhozápadne od obce Šarišské Čierne, kde príslušníci HaZZ z dôvodu nepriechodného terénu nemali prístup.

Vo vzdialenosti približne 500 metrov od bodu pátrania príslušníci HaZZ poskytli posádke vrtuľníka spresňujúce informácie o zachraňovanom. Veliteľ posádky major Homola prijal rozhodnutie zavesiť do podvesu dvoch zdravotníckych špecialistov - záchranárov. Na základe týchto informácií bol paraglaidista nájdený prakticky ihneď.

Vrtuľník Mi-17M bol približne 20 minút vo vise. V tomto čase sa záchranári vzdušných síl pokúšali uvoľniť zamotaný padák v hustej korune stromu a vyprostiť uviaznutého paraglaidistu. Zachraňovaný paraglaidista bol tímom záchranárov ustrojený do evakuačného postroja EVA a spolu s dvomi záchranármi bol vysadený do vzdialenosti cca 500 metrov od miesta vyzdvihnutia. Po prvotnom aj druhotnom vyšetrení bol paraglaidistov zdravotný stav v poriadku a bez zranení.

Zásahy LPZS tohto druhu nie sú časté, ale Vzdušné sily OS SR a ich posádky sú vždy pripravené pomôcť aj v takýchto krízových situáciách.


Ostrý vzlet leteckej pátracej a záchrannej službyOstrý vzlet leteckej pátracej a záchrannej služby

Autor: npor. Martina Paľuvová , Foto: ilustračné foto - Dátum: 08.06.2015
Čítanosť: 3741
Verzia pre tlač

Skočiť na menu
Share