Preskocit navigáciu
VYHLADÁVANIE

Kalendár udalostí

Predchádzajúci mesiac Nasledujúci mesiac
Máj 2024
Po Ut St Št Pi So Ne
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  


Vyhlásenie o prístupnosti

Príslušníci 2. taktickej letky sa vrátili z medzinárodného cvičenia


Príslušníci 2. taktickej letky sa vrátili z medzinárodného cvičenia

V dňoch 31. mája až 9. júna 2017 sa príslušníci 2. taktickej letky Taktického krídla Sliač zúčastnili na medzinárodnom leteckom cvičení LOAD DIFFUSER 2017, ktoré prebiehalo na území Maďarskej republiky. Dislokovaní boli na leteckej základni Kecskemét, spolu s ostatnými účastníkmi cvičenia. Hlavnou úlohou posádok bolo vykonávanie priamej leteckej podpory (CAS) pre predsunutých leteckých navádzačov (FAC/JTAC) z participujúcich krajín, ako aj výcvik v tomto type operácii pre najmladších pilotov. Počas cvičenia vykonali najmladší piloti vo výcviku svoje prvé lety CAS mimo územia SR, v ktorých obstáli výborne. Príslušníci PVZaS vykonávali počas cvičenia spoločné výsadky s kolegami z OS Maďarska a vykonali niekoľko taktických zoskokov.

Pomyselnou čerešničkou na torte a najcennejšími skúsenosťami z cvičenia však bola historicky prvá účasť pilotov slovenského taktického letectva na misiách COMAO (Combined Air Operation), počas ktorých boli zaraďovaní do ofenzívnych operácií proti pozemným cieľom a PVO (protivzdušná obrana) nepriateľa a ako ochrana výsadku a jeho opätovného vyzdvihnutia z priestoru operácie, spolu s lietadlami F-16 US NG Ohio a lietadlami JAS-39 Gripen OS Maďarska.

Cenné skúsenosti si príslušníci Taktického krídla Sliač priniesli aj z plánovacieho procesu misií COMAO, kde sa vedúci skupín prakticky podieľali na tvorbe a plánovacom procese kombinovanej vzdušnej operácie na nasledujúci deň podľa daného taktického námetu. Komplexnosť plánovacieho procesu spočíva v potrebe celú operáciu zladiť v trojrozmernom priestore a presnom načasovaní jednotlivých vzdušných komponentov a taktiež okamžitá a adekvátna reakcia na hrozby a zmeny situácie vo vzduchu. Tieto požiadavky kladú na veliteľov a pilotov jednotlivých vzdušných komponentov vysoké nároky pri tvorbe a vykonaní kombinovanej vzdušnej operácie. Je dôležité podotknúť, že tento proces prebiehal v mnohonárodnostnom prostredí a v anglickom jazyku, čo preukázalo vysokú úroveň pripravenosti letových posádok zo Sliača. Po ukončení každej letovej časti misie COMAO bol vykonaný podrobný rozbor jednotlivých epizód odletenej misie a stanovené klady a nedostatky vo vykonávaných úlohách. Tieto poznatky sa ďalej využili pri plánovaní nasledujúcich misií.

Z vykonaných rozborov vyplynulo, že slovenské posádky postupovali presne podľa stanovených postupov pre misiu a splnili pridelené úlohy na vysokej úrovni. Náročnosť prostredia na cvičení potvrdzuje aj fakt, že misie boli vykonávané v prostredí rádiolokačného a komunikačného rušenia, kde bolo nutné vykonávať účinné protiopatrenia a protivníkov simulovali skutočné prostriedky PVO a lietadlá, väčšinou to boli jednotky Maďarskej republiky, ale v roli nepriateľského letectva sa objavili aj britské lietadlá Eurofighter Typhoon.


1111

Autor: pplk. Radovan Cingel , Foto: tk Sliač - Dátum: 27.06.2017
Čítanosť: 5495
Verzia pre tlač

Skočiť na menu


Share