Preskocit navigáciu

Druhý deň medzinárodných leteckých dní SIAF 2017 opäť exceloval - aktualizované


Druhý deň medzinárodných leteckých dní SIAF 2017 opäť exceloval - aktualizované

Brány sliačskeho letiska sa už v skorých ranných hodinách otvorili aj na druhý deň, v nedeľu, kde na návštevníkov jedného z najväčších leteckých podujatí čakal opäť veľmi zaujímavý a pestrý program.

Svojou účasťou ho prišiel opäť podporiť minister obrany SR pán Peter Gajdoš a tiež veliteľ Národnej gardy štátu Indiana, USA generálmajor Courtney P. Carr so svojou delegáciou ako aj ďalší významní hostia.

Aj počas nedele mohli návštevníci na úvod zhliadnuť prelet slovenských vojenských lietadiel MiG-29, L-39 a Mi-17, z ktorého nasledovala ukážka vojenských parašutistov v mega vlajkami.

Tohtoročné letecké dní SIAF 2017 pritiahli počas prvého dňa takmer 100 000 návštevníkov, ktorí v rámci sólových vystúpení videli rakúske lietadlo Eurofighter, španielské lietadlo F-18, český Gripen, L-159 a taktiež vrtuľníky Mi-35 a Mi-171.

Tohtoročné podujatie bolo výnimočné hneď niekoľkými prvenstvami. Po prvý raz sa predstavil vo vzduchu nielen americký strategický bombardér B-52 (v sobotu), ale aj americký bombardér B1 (v nedeľu). Svojou mohutnosťou zaiste vyrazil dych nejednému návštevníkovi kráľ medzi dopravnými lietadlami dvojposchodový Airbus A380.

Majstrovstvo pilotáže predviedla chorvátska akrobatická skupina Krídla búrky na lietadlách Pilatus PC-9M i pilot tureckého tímu Soloturk na lietadle F-16.

Jedným z vrcholov leteckých dní bola aj sedemčlenná formácia Al Fursan zo Spojených Arabských Emirátov s lietadlami MB-339.

Nezabudnuteľný zážitok si diváci určitre odniesli aj po zhliadnutí letovej ukážky Letky Ministerstva vnútra SR a to lietadlami Tu-154 a A-319. 

Už tradične na takýchto leteckých dňoch nechýbala ani statická ukážka historických lietadiel, ale aj moderných strojov. Ako symbol modernizačných zmien vo výzbroji vzdušných síl si mohli diváci pozrieť na statickej ukážke nový vrtuľník UH-60M Black Hawk.

Statickú prezentáciu leteckej techniky pestro obohatila aj pozemná pásová a kolesová technika ozbrojených síl Slovenskej republiky.

Umenie majstrov vo vzduchu a krásu strojov ocenili nielen návštevníci, ale aj odborníci. V závere leteckých dní rozhodli o víťazovi prestížneho titulu Best Display Smik Trophy. Ten si za svoj skvelý výkon odnášajú z tohtoročných leteckých dní SIAF 2017 aktuálni nositelia ocenenia za najlepšiu letovú ukážku vo svete – turecký tím Solotürk prezentujúci lietadlo F-16.

 

Cenu veliteľa Vzdušných síl OS SR za najlepšiu vojenskú letovú ukážku si z rúk brigádneho generála Ľubomíra Svobodu odniesol podplukovník Martin „MAT“ Kuterka prezentujúci slovenský MiG-29.

 

Cena Slovenskej leteckej agentúry za najlepšiu letovú ukážku civilného a športového letectva tento rok patrí majorovi Františkovi "Frankie" Pytlíkovi, ktorý sa divákom predviedol na lietadle Extra 300. Cenu letového riaditeľa za technicky najprecíznejšie zvládnutú letovú ukážku získala chorvátska akrobatická skupina Krídla búrky (Krila Oluje). O držiteľovi Ceny za  najlepšiu statickú ukážku rozhodla verejnosť a novinári.  Z leteckej základne Sliač si ju tento rok odnášajú španielske vzdušné sily prezentujúce lietadlo EF-18 M Hornet.

Cieľom takýchto leteckých dní je pozitívna prezentácia ozbrojených síl Slovenskej republiky so zameraním na vojenské letectvo, ktorá je dosahovaná osobnou účasťou divákov ako aj prostredníctvom priameho televízneho prenosu. Organizovanie leteckých dní s medzinárodnou účasťou je už tradičnou formou rozvíjania spolupráce so zahraničnými vzdušnými silami.


11112222333344445555111111111111666677788889922222233333333333333333333

Autor: vvzs , Foto: Ivan Kelement, rtm. Zuzana Mildeová, Martina Černáková - Dátum: 27.08.2017
Čítanosť: 2278
Verzia pre tlač

Skočiť na menu
Share