Preskocit navigáciu

Vojenskí policajti štyroch krajín na Lešti


Vojenskí policajti štyroch krajín na Lešti
V priestoroch Centra výcviku Lešť sa od 11. do 15. mája uskutočňuje veliteľsko- štábny nácvik príslušníkov velenia mnohonárodného práporu vojenskej polície NATO (MNMPBn). Cvičiacich vojenských policajtov navštívil 1. zástupca náčelníka Generálneho štábu OS SR generálporučík Peter Gajdoš, náčelník poľskej Vojenskej polície brigádny generál Miroslaw Rozmus, riaditeľ slovenskej Vojenskej polície polície plukovník Milan Hamar, riaditeľ vojenskej polície Chorvátska plukovnik Tihomir Zebec a zástupca náčelníka vojenskej polície Českej republiky plukovník Pavel Fejfar.
„Som veľmi rád, že slovenskí vojenskí policajti pôsobia v mnohonárodnom prápore vojenskej polície NATO. Je to ďalšia vítaná spôsobilosť pre naše ozbrojené sily aliančnom prostredí, “ zdôraznil generálporučík Gajdoš. Poľský generál Rozmus pripomenul, že táto spoločná jednotka vojenskej polície je dôkazom, že naše ozbrojené sily vedia navzájom spolupracovať. Čo je v súčasnej situácii v Európe veľmi dôležité. Prápor je príkladom aj pre ostatné krajiny NATO ako využívať spôsobilosti jednotlivých armád aliancie pre spoločný cieľ. „Som hrdý, že práve Poľsko je veliacou krajinou celého zoskupenia,“ konštatoval generál Rozmus.
Mnohonárodný prápor pod poľským velením, ktorého súčasťou sú ďalej vojenskí policajti z Českej republiky, Chorvátska a Slovenska vznikol ako odozva na požiadavku z pražského samitu NATO v roku 2002.
Mnohonárodný štáb práporu plnil úlohy v priestoroch odboru simulačných technológií, kde našli vhodné podmienky pre svoju prácu. Velenie práporu sa mení každý rok na základe rotačného systému. V tomto roku práporu velí slovenský major Jozef Šoltýs, jeho zástupcom je chorvátsky major Franjo Baruncič a náčelníkom štábu poľský major Martin Czuprinski.
Podľa veliteľa práporu majora Jozefa Šoltýsa jeho cieľom je zladiť činnosť štábu mnohonárodného práporu v plánovacom a rozhodovacom procese. Aby na základe úspešného zvládnutia tejto etapy prípravy splnili úlohy operačného plánovania a následne naplánované úlohy aj splnili. „ Pri celom procese sa snažíme využiť spôsobilosti jednotlivých krajín, ktoré v uplynulom období získali aj pri plnení úloh medzinárodného krízového manažmentu v rôznych operáciách a misiách. V poslednom období najmä v operácii ISAF v Afganistane,“ pripomína major Šoltýs, ktorý ma taktiež bohaté skúsenosti z pôsobenia v ISAF.
Práca mnohonárodného štábu práporu napreduje veľmi dobre. „Aj vďaka tomu, že poľskí, slovenskí, českí a chorvátski vojenskí policajti majú bohaté medzinárodné skúsenosti. To najlepšie z nich sa snažíme vhodne využiť pri našej práci. Aby sme zabezpečili v prospech cvičiaceho zboru celé spektrum policajných činností,“ konštatuje major Šoltýs.
Na Lešti okrem cvičiacich vojenských policajtov štyroch krajín boli aj príslušníci 18. americkej brigády v úlohe pozorovateľov. V septembri čaká príslušníkov štábu mnohonárodného práporu vojenskej polície NATO simulačné cvičenie v Akadémii obrany v Brne a v novembri veliteľsko štábne cvičenie práporu v Poľsku pod vedením mnohonárodného zboru NATO Severovýchod. Autor: MO SR Jozef ŽIAK, foto: MO SR Jozef ŽIAK

Vojenskí policajti štyroch krajín na Lešti Vojenskí policajti štyroch krajín na Lešti Vojenskí policajti štyroch krajín na Lešti Vojenskí policajti štyroch krajín na Lešti Vojenskí policajti štyroch krajín na Lešti Vojenskí policajti štyroch krajín na Lešti Vojenskí policajti štyroch krajín na Lešti

Autor: MO SR Jozef ŽIAK , Foto: MO SR Jozef ŽIAK - Dátum: 13.05.2015
Čítanosť: 10422
Verzia pre tlač

Skočiť na menu


Share